Lakásvásárlás
A lakásvásárlás általában életünk egyik legkomolyabb döntése, melyet gondos tervezés előz meg. A pénzügyi tervezés szükségességét támasztják alá a legújabb kutatási eredmények is, melyek szerint „a magyarok adják ki havi költségvetésükből a legnagyobb részt lakással kapcsolatos szolgáltatásokra, a huszonnyolc európai ország lakói közül.” A statisztikák szerint a magyar háztartások kiadásaik 36%-át szokták lakhatásra fordítani a 25%-os európai átlaggal szemben. A pályakezdők, fiatal párok és egyedülállók gyakran még bérelt ingatlanban laknak, de mielőbbi céljuk a saját ingatlan megszerzése, lehetőleg, még a családalapítás előtt.
Javasolt elgondolkodni az ingatlanvásárláson, amennyiben:
- tudjuk biztosan, hogy abban a városban szeretnénk maradni ezután
- elég önerővel rendelkezünk vagy hitelképességgel, s a leendő hitel havi törlesztőrészlete nagyságrendileg megegyezik a bérleti díjjal,
- nagyon jó lehetőség adódik a vételre, piaci áron alul, amit nem lehet kihagyni.
Különösen érdemes elgondolkodni a lakásvásárláson, ha a leendő hitel havi törlesztőrészlete nagyságrendileg megegyezik a bérleti díjjal! Óriási a különbség, ha felépült az önerő, s a saját lakásunkra fizetjük a törlesztőrészleteket, mintha albérletre „dobnánk ki”... S mindez elérhető egy kis öngondoskodással. Ha nem elég az önerő, lakáshitelt kell felvenni. Ebben az esetben a hitelképesség megteremtése mellett a hiteltörlesztés optimalizálására kell fókuszálni. Többféle szempont figyelembe vételével indokolt egy ingatlan megvásárlásához hitelkonstrukciót igénybe venni. Vannak kedvező hitelkonstrukciók, melyek segítségével megmaradhatnak anyagi tartalékaink, tehát nem „nullázzuk le” magunkat... Egy jól felépített pénzügyi stratégia segítségével elkerülhető, hogy túlzott terhet vegyünk a vállunkra. A legjobb megoldás egy tőkeképzési – un. hitelhordozói – program és a hitel összepárosítása, melyhez egy független pénzügyi szakember szakmai segítsége nélkülözhetetlen!
Az ingatlanvásárlás főbb költségvonzatai:
- hitelbíralati díj
- értékbecslési költségek
- ügyvédi díj
- közjegyzői díj, illetékek
- hitelfolyósítás költségei
- biztosítások
- földhivatali illetékek
- felújítás, átalakítás költségei
Jól látható, hogy a pénzügyi terv elkészítése során alaposan fel kell mérnünk a megtakarítási/hiteltörlesztési képességünket, kockázatviselési hajlandóságunkat, figyelembe kell vennünk adózási és előgondoskodási szempontokat, ki kell választani a számunkra legkedvezőbb hitelkonstrukciót.
Ha ez a kérdés egy picit is elgondolkodtatta, vegye fel a kapcsolatot velünk,
kérjen egy objektív, független szakvéleményt és egy díjmentes konzultációt!