Kockázat és Hozam

A portfólió kockázata és hozama

Hozam vagy biztonság? Magasabb hozam általában magasabb kockázat vállalásával érhető csak el. Ennek ellenére befektetéseink tervezésében a célokat úgy kell elérni, hogy a lehető legmagasabb hozamot érjük el a lehető legkisebb kockázattal. A hozamok mérése viszonylag egyszerű, a kockázatok meghatározása viszont bonyolultabb. Erre leggyakrabban a volatilitás (árfolyamingadozás) statisztikai mérőszámát, a szórást szokták használni. A szórás a hozamok ingadozását határozza meg.

Egy optimális portfólió összeállításánál arra is ügyelni kell, hogy az egyes eszközosztályok hozama egymáshoz képest eltérően mozog. Szakkifejezéssel ezt a hozamok korrelációjának hívjuk, és ez a portfólió valódi képessége a kockázat csökkentésére. Az egyes eszközökből úgy célszerű összeállítani a portfóliót, hogy azoknak a hozamai olyan mintákat kövessenek, hogy az egyik árfolyamesése idején a másik éppen nyereséget ér el.

A hatékony portfóliók görbéje

A Nobel-díjas Harry Markowitz matematikai eszközökkel kimutatta, hogyan lehet a legnagyobb hozamot a (hozzá tartozó) legkisebb kockázat mellett elérni. Kiszámolta a „matematikailag helyes" eszközösszetételét azoknak a portfólióknak, melyek optimálisan használták ki a kockázat-hozam átváltást az egyes eszközosztályokban. Ezeket a portfóliókat nevezte „hatékonynak" (mivel a többi ugyanolyan hozamhoz magasabb kockázatot vagy ugyanolyan kockázathoz kisebb hozamot rendelt) és a kockázatok és várható hozamok lehetséges értékeit grafikusan is ábrázolta. Az alábbi grafikon mutatja a hatékony portfóliónak a görbéjét:

Például az ábrán „Aktuális portfóliónak" jelölt érték nincs rajta a hatékony portfólió görbéjén, vagyis ugyanolyan kockázattal magasabb hozam is elérhető!